Home Polish war necropolis

Kontakt
A.T. WILEJKA
Wojciech M. Leszek
ul. Piotrkowska 20
90-269 Łódź

tel. +48 42 6306070
tel/fax +48 42 6306800

Filia Zgierz - Plac Kilińskiego

e-mail: wilejka@wilejka.pl
www.wilejka.pl
Wycieczki wg krajów
  Bykownia (2)
  CHARKOW (3)
  Gniezdowo (1)
  Katyn (4)
  Kijów (2)
  Miednoje (2)
  Moskwa (1)
  Ostaszków (2)
  Smoleńsk (1)
  Starobielsk (1)
 


OPIS MIEJSCOWOŚCI OBJĘTYCH PROGRAMAMI
Ostaszków,  CHARKOW,  Katyn, 

Pobyt: wycieczki zagraniczne,  
Dojazd: pociąg, autokar,  
Zakwaterowanie: hotel,  

OPIS MIEJSCOWOŚCI

OBJĘTYCH PROGRAMAMI


Bykownia - położona w XIX kwartale lasu na obrzeżach Kijowa. Spoczywają tu ofiary represji stalinowskich z okresu 1937 - 1941 (w tym najprawdopodobniej również Polacy zamordowani rozkazem z dnia 5 marca 1940 roku). Miejsce to, 24.06.2001 roku namaścił obecnością i modlitwą Ojciec Święty w czasie historycznej, pierwszej papieskiej pielgrzymki na Ukrainę. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przeprowadziła w latach 2006-2007 prace sondażowo-ekshumacyjne, w wyniku których stwierdzono obecność przedmiotów polskich, w większości wojskowych. Jesienią 2007 roku wydobyte z dołu śmierci szczątki zostały pochowane we wspólnej Ukraińsko-Polskiej mogile. Prace ekshumacyjne nie zostały zakończone.


Charków - ponad 1,5 mln miasto wschodniej Ukrainy, założone w 1655 roku, położone nad rzeką Łopanią i Nieczetą. Znaczący ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny. W siedzibie miejscowego NKWD w kwietniu i maju 1940 roku mordowano jeńców z obozu w Starobielsku. 17 czerwca 2000 roku otwarto i poświęcono Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu, na którym w 15 zbiorowych mogiłach spoczywa 4200 oficerów WP, a w 60 mniejszych, ok. 2800 mieszkańców Charkowa i okolic (Ukraińców, Rosjan, Żydów i Polaków), zamordowanych przez NKWD w latach 1938 -1941.


Katyń - las katyński zwany uroczyskiem Kozie Góry leży po obu brzegach Dniepru, na dziesięciokilometrowym odcinku od Gniezdowa do wsi Katyń. Las katyński był własnością polaka Aleksandra Lenickiego W końcu lat 20. zlokalizowano tu ośrodek wypoczynkowy NKWD. 4 lub 5 kwietnia 1940 roku dokonano pierwszych rozstrzeliwań jeńców polskich z obozu w Kozielsku. 28 lipca 2000 roku otwarto i poświęcono Polski Cmentarz Wojenny, na którym w sześciu mogiłach zbiorowych i dwu generalskich spoczywa 4412 oficerów WP.


Kijów - miasto położone na wzgórzach na prawym, wysokim brzegu Dniepru. Niegdyś centralne miasto Rusi Kijowskiej. Do najważniejszych zabytków należą - sobór Sofijski z XI wieku (wybudowany na wzór soboru św. Zofii w Konstantynopolu), Ławra Peczerska, Złota Brama - ruiny dawnych urządzeń obronnych, a obecnie Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu, cerkiew Andrejewska z XVIII wieku, barokowy Pałac Mariański.


Kozielsk - leży 250 km na południowy wschód od Smoleńska. Od września 1939 roku w budynkach poklasztornych zlokalizowano obóz jeniecki, więziono w nim ponad 4,5 tys. oficerów WP, których od 5 kwietnia 1940 roku zaczęto wywozić transportami kolejowymi do Gniezdowa pod Katyniem.


Kuropaty - doły śmierci leżące w dzielnicy Mińska Zielony Ług. Odkryli je w maju 1990 roku mińscy harcerze. Spoczywają w nich ofiary represji stalinowskich z okresu 1937 - 1941 (w tym najprawdopodobniej również Polacy zamordowani rozkazem z dnia 5 marca 1940 roku).

Lwów - założony w XIII w., stanowił kolebkę polskiej kultury i miejsce zamieszkania wielu wybitnych twórców nauki i kultury polskiej. Do najwybitniejszych zabytków można zaliczyć katedry: łacińską, greko - katolicką i ormiańską, cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich, Teatr Opery i Baletu oraz starówkę.


Miednoje - oddalone 30 km na północ od Tweru. 2 września 2000 roku otwarto i poświęcono Polski Cmentarz Wojenny, na którym w 25 zbiorowych mogiłach spoczywa 6300 jeńców z obozu w Ostaszkowie (funkcjonariuszy policji państwowej, straży granicznej, służby więziennej, żandarmerii wojskowej i wywiadu).


Ostaszków - położony ok. 250 km na północny zachód od Tweru. We wrześniu 1939 roku, 11 km od Ostaszkowa, założono w zabudowaniach poklasztornych monastyru Niłowa Pustyń na wyspie Stołbnyj jeziora Seliger ,. największy z obozów w których więziono jeńców polskich.

Likwidację obozu rozpoczęto 4 kwietnia 1940 roku, jeńców na egzekucję transportowano do Tweru.


Smoleńsk - jedno z najstarszych miast rosyjskich. O wielowiekowych tradycjach miasta świadczy wiele zabytków. Najstarszymi zachowanymi budowlami są: sobór św. Piotra i Pawła z XII wieku, sobór Uspieński oraz dwa monastyry - Troicki i Wozniesieński. O dawnej potędze miasta świadczą także fragmenty zachowanych murów obronnych..


Starobielsk - położony nad rzeką Ajdar, 230 km na południowy wschód od Charkowa. Na początku października 1939 roku zlokalizowano na terenie byłego żeńskiego klasztoru obóz jeniecki, w którym przebywało 4,5 tys. oficerów WP. Od 5 kwietnia do połowy maja1940 roku jeńców na egzekucję wywożono transportami kolejowymi do Charkowa. W 1994 roku powstał Polski Cmentarz Wojenny, na którym zlokalizowano 48 kwater dla jeńców zmarłych w obozie.


Twer - miasto nad Wołgą, przy ujściu rzeki Twercy. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1135. W siedzibie miejscowego NKWD wymordowano 6311 więźniów z Ostaszkowa.


Wilno - miasto nad Wilią, słynące z pięknych gotyckich i barokowych kościołów, kaplicy z cudownym obrazem Matki Boskiej Miłosiernej w Ostrej Bramie, najstarszego i najpiękniejszego cmentarza na Rossie z 1769 roku, Uniwersytetu im. St. Batorego oraz Góry Trzech Krzyży.
GALERIA

Rysunki inż. Jerzy Szmaczyński

Charków - Starobielsk

Kozielsk

Miednoje - Ostaszków

Smolensk - Katyń
POGODA METEO
Pogoda ONET
Rus
ZBRODNIA KATYŃSKA
ZBRODNIA KATYŃSKA

Udział Łodzian w badaniu miejsca zbrodn w Katyniu

Miednoje 1940-2010

KIJÓW – BYKOWNIA czwarty cmentarz katyński

 

Home O Firmie Agenci .