Home Polish war necropolis

Kontakt
A.T. WILEJKA
Wojciech M. Leszek
ul. Piotrkowska 20
90-269 Łódź

tel. +48 42 6306070
tel/fax +48 42 6306800

Filia Zgierz - Plac Kilińskiego

e-mail: wilejka@wilejka.pl
www.wilejka.pl
Wycieczki wg krajów
  Bykownia (2)
  CHARKOW (3)
  Gniezdowo (1)
  Katyn (4)
  Kijów (2)
  Miednoje (2)
  Moskwa (1)
  Ostaszków (2)
  Smoleńsk (1)
  Starobielsk (1)
 


PIELGRZYMKA DO MIEDNOJE I OSTASZKOWA pociagiem
Ostaszków,  Moskwa,  Miednoje, 

Pobyt: wycieczki zagraniczne,  
Dojazd: pociąg,  
Zakwaterowanie: hotel,  

 
Dzień 1
Wyjazd z Polski wg poniższego rozkładu:
7.00 Łódź, parking (TAXI) przy Dworcu PKP Łódź Fabryczna.
9.30 Warszawa, Plac Bankowy przy hotelu"Saskim".
13.30 Białystok, Dworzec PKS - bar Mc'Donalds.
W Warszawie i Białymstoku autokar zatrzymuje się tylko po wcześniejszym potwierdzeniu. Przyjazd do Grodna wieczorem, zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. 
Grodno położone nad Niemnem liczy dziś 280 tys. mieszkańców i jest stolicą obwodu grodzieńskiego. Pierwsza wzmianka o Grodnie pochodzi z 1128 r. Od XIV w. mieli tu rezydencję książęta litewscy i królowie polscy. Od 1678 r. odbywał się tu co trzeci sejm Rzeczypospolitej, także ostatni w 1793 roku, zwany niemym
Dzień 2
Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu, zwiedzanie Grodna - dom Elizy Orzeszkowej, zabytkowa część miasta - kościoły, cerkwie, zamki. Około godziny 12 wyjazd do Baranowicz Po drodze Bohatyrowicze - wciąż żywe dzięki mieszkającym do dziś potomkom bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej. Ew. spotkanie z seniorką rodu, odwiedziny mogiły Jana i Cecylii (ew. Korczyna, mogiły powstańców styczniowych). Dalej krótki postój w Synkowiczach - cerkiew o architekturze obronnej, w Słonimiu - zwiedzanie barokowego kościoła oraz w Żyrowicach - prawosławny zespół klasztorny (Sanktuarium Maryjne). Przyjazd do Baranowicz wieczorem. Zakwaterowanie w Domu Polskim i Domu Pielgrzyma. Wspólna obiadokolacja z przedstawicielem miejscowych Polaków.
Dzień 3
Po śniadaniu wyjazd do Mińska. Po drodze zwiedzanie zamku w Mirze. Mir - jeden z najwspanialszych zachowanych zamków na Kresach, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pierwowzór mickiewiczowskiego zamku Horeszków. Przyjazd do Mińska Mińsk - stolica Białorusi, duże nowoczesne miasto z pięknym metrem, szerokimi ulicami i blokowiskami na peryferiach. Z dawnego Mińska i mińszczyzny historia pozostawiła niewiele. W ostatnich latach odnowiono kościół, katedrę oraz starówkę u brzegów Swisłoczy tzw. Troickie Przedmieście...Zwiedzanie Mińska: Troickie Przedmieście, "Czerwony Kosciół".. Czas wolny. Powrót do Baranowicz. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 4
Po śniadaniu wyjazd do Nieświeża - niegdyś siedziby rodu Radziwiłłów, z ocalałym do naszych czasów zamkiem, otoczonym pięknym parkiem i jeziorami oraz pierwszym na polskich ziemiach kościołem barokowym, wybudowanym na wzór kościoła Il Gesu w Rzymie; podziemia kościoła kryją prochy Radziwiłłów oraz siostry Jana III. Zwiedzanie posiadłości Radziwiłłów, kościoła farnego i zabytkowej części Nieświeża. dworku w Zaosiu, odpoczynek nad Świtezią - jeziorem mitycznym opisanym w balladzie Adama Mickiewicza "Świtezianka". Rosną tu rzadkie i reliktowe rośliny. Przyjazd do Nowogródka .Wizyta w muzeum Adama Mickiewicza, zwiedzanie kościoła farnego oraz spacer po górze zamkowej i kopcu Mickiewicza. Powrót do Baranowicz na obiadokolację. Nocleg.
Dzień 5
Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd do Wilna. Po drodze przejazd przez Iwie - urocze miasteczko o wielokulturowych tradycjach z kościołem z XV w, cerkwią oraz meczetem tatarskim, Holszany miejsce urodzenia żony Władysława Jagiełły i matki królów - Zofii (ruiny zamku), Krewo - miejsce zawarcia pierwszej unii Polski z Litwą, Boruny znajduje się tu cudowny obraz MB Boruńskiej oraz dawny klasztor Bazylianów i gimnazjum, którego absolwentem był m.in. przyjaciel Mickiewicza, Edward Odyniec i Oszmianę. Przyjazd do Wilna wieczorem. Zakwaterowanie w hostelu. Obiadokolacja.
Dzień 6
Wilno, założone w 1323r przez Giedymina, który wzniósł zamek i uczynił Wilno stolicą Litwy. Rozkwitło za czasów panowania Zygmunta Augusta.Od połowy XVI w silny ośrodek reformacji, dla przeciwdziałania której jezuici założyli tu kolegium, przekształcone przez Stefana Batorego w Akademię (pierwszymi rektorami byli Piotr Skarga i Jakub Wujek). Wilno z polskojęzycznym uniwersytetem było kolebką polskiego romantyzmu i XIX wiecznego patriotyzmu. Liczne zabytki:Zamek Giedymina, gotycki kościół św. Anny, Ostra Brama, ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, renesansowy kościól św. Michała, renesansowy dziedziniec Uniwersytetu, barokowe kościoły św. Kazimierza, św.Teresy, św. Piotra i Pawła , liczne kościoły reprezentujące tzw. barok wileński.
Po śniadaniu zwiedzanie Wilna: cmentarz na Rossie, Ostra Brama, starówka, kościoły, uniwersytet. Wieczorem obiadokolacja.
Dzień 7
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd do Polski. Po drodze zwiedzanie Trok miasteczka położonego na przesmyku między jeziorami Galwe i Tataryszki z dominującym w krajobrazie zamkiem gotyckim, będącym siedzibą księcia Witolda. Troki w okresie Wielkiego Księstwa Litewskiego były głównym ośrodkiem kultu maryjnego. Troki to także znaczący ośrodek kultury karaimskiej na Litwie. Zobaczyć tu można Kinessę (świątynię) z XVIII w i muzeum karaimskie. Powrót do Polski w godzinach późnych wieczornych przez Ogrodniki, Warszawę do Łodzi.


GALERIA

Rysunki inż. Jerzy Szmaczyński

Charków - Starobielsk

Kozielsk

Miednoje - Ostaszków

Smolensk - Katyń
POGODA METEO
Pogoda ONET
Rus
ZBRODNIA KATYŃSKA
ZBRODNIA KATYŃSKA

Udział Łodzian w badaniu miejsca zbrodn w Katyniu

Miednoje 1940-2010

KIJÓW – BYKOWNIA czwarty cmentarz katyński

 

Home O Firmie Agenci .